Recenzija: Srce moje i tvoje u ljubavi stoje
U knjizi ima puno korisnih naputaka za svakodnevni život, ali prije svega i mnogo duhovitosti i radosti, pa se čitatelj može svako malo zaista i od srca nasmijati.
Prof dr. Mirjana Krizmanić
Psihologija svakodnevnice
Autor(i): Dubravka Miljković
Cijena: 100,00 HRK
NARUČI
Format: 17x24cm
Broj stranica: 172
Uvez: Meki
Ovi zapisi svakodnevnog življenja ipak nisu recepti. To su teme iz svakodnevnog života ispričane na manje ili više zabavan način s različitim omjerom psihologijske i pedagogijske teorije s jedne, te stru…ne i osobne prakse s druge strane. Neki su zapisi …ista praksa (Bolestan muškarac u kući, Hrrrrkanje, Roditelji u adolescenciji), u nekima prevladava teorija (A kako se sa svijeta odlazi?), u većini je to ipak teško odijeliti. Dio tekstova je bio svojedobno naru…en za Milu; teško da bi mi samoj palo na pamet pisati, recimo o mladom de…ku koji preferira starije dame... (No, nikad se ne zna... teoretski.)
Kompjutor je stroj, sam po sebi ništa inteligentniji od obične domaće pegle. Tu sličnost ne prestaje: oboje rade tek kad se uključe u struju (iako pegla može poslužiti i hladna npr. kao hladno oružje, ali o tome sada nije riječ!).
Zatim, oboje se zagrijavaju i oboje mogu izravnavati: pegla stvari koje čine eksterijer, a kompjutor - ono iznutra, osobito glave.
Podjednako ih mogu koristiti osobe obaju spolova (dodat ćemo ipak jedno "hm", glede pegle). Tu sličnost prestaje. S kompjutorom se, naime, može ozbiljno pretjerati; s peglom - nikako, ili barem još nije zabilježeno.
Za obične smrtnike najveća kompjutorska opasnost prijeti od strane različitih igara: TETRIS, MAH, MINESWEEPER, i kako se već sve ne zovu. Stvaraju pravu ovisnost: zamućuju pogled, skraćuju spavanje, gutaju vrijeme, zamjenjuju prijatelje. Što je u njima toliko privlačno?
Za razliku od većine aktivnosti koje čovjek svakodnevno obavlja, jer mora, ne primajući za njih nikakvu nagradu (u psihologiji bi se reklo: potkrepljenje), kompjutorske igre svaki uspjeh nagrađuju - bodovima, omogućavanjem igranja na višim razinama i sl.
Uspjeh se potkrepljuje odmah; ne treba čekati kraj mjeseca da bi se dobila plaća ili kraj milenija da bi djeca odrasla i počela cijeniti ono što se za njih čini. Što se pak kućanskih poslova tiče, tu vlada prava misterija: ponavljaju se usprkos negativnom potkrepljivanju, što će reći npr.: nakon pospremanja, umjesto nagrade, ubrzo imaš opet isti svinjac i opet moraš pospremati. Kada, dakle, i negativno potkrepljivanje može izazvati određeno ponašanje, jasno je kako ga tek može učvrstiti neposredno pozitivno potkrepljivanje kakvo nude kompjutorske igre.
Sljedeća podla stvar jest mogućnost nove igre: ako u jednoj zabrljaš tj. pogriješiš ili se ubiješ, igraš novu, pa opet novu, i još samo jednu igru u kojoj možda možeš: ispraviti grešku ili sakupiti više bodova ili postići bolje vrijeme i upisati se na listu (naj)boljih igrača. Takvo natjecanje sa samim sobom ili sa drugima (upisanim na listi) djeluje kao izuzetno snažan motivacijski čimbenik.
Kako prestati, prije nego li padneš razred ili dobiješ otkaz (jer spavaš na poslu ili se igraš na uredskom kompjutoru)? Nekoliko je mogućih rješenja:
a) sjekira: definitivno, no skupo i neracionalno rješenje;
b) pegla: svakako korisno, ali stresno rješenje;
c) šetnja, čišćenje snijega, timarenje članova obitelji i druge zamjenske aktivnosti: prihvatljiva, ali samo privremena rješenja;
d) brisanje igara iz memorije kompjutora: žalosno, ali najbolje rješenje.
"Kad sam imao trinaest godina", pisao je Mark Twain, "moj je otac bio takva neznalica da sam ga jedva podnosio u svojoj blizini. Kad sam navršio dvadeset, ugodno me iznenadilo koliko je on za tih sedam godina napredovao!"
Toliko što se tiče dječje perspektive. Što se roditelja tiče, ilustrativan je primjer mog prijatelja Boba koji se razveo ostavši s dva sina u ludim godinama. To mu nije bilo dosta pa se potom oženio simpatijom iz mladosti koja je u brak uložila svoje troje djece slične dobi. Čudim se da smo to uopće preživjeli - kaže danas Bob sa sigurne razdaljine od desetak godina. (Kad ga se pita za detalje, počne se tresti.)
Imate li i jedno dijete te dobi, nije vam vjerojatno nikakva utjeha to što ih je netko imao pet, no s priličnom vam se sigurnošću može garantirati da ćete preživjeti transformaciju svog milog djeteta u opako čudovište, a potom (i napokon!) u normalnu osobu. Pitate li se možda svako malo i sami jeste li uopće normalni? Vjerojatno jeste, no nemojte to pokušavati dokazivati, svaka vam je rasprava unaprijed osuđena na propast; jest da ste stariji i da ste roditelj, no vaše je dijete i pametnije i iskusnije (nije li vam to drago?), živi u sadašnjosti, a vi ste fosil i konzerva i pojma nemate kakva su danas vremena.
Slijede, tek orijentacije radi - za one koji fotografije svoje djece danas šalju na natječaj za Dijete mjeseca - samo neke od stvari koje će (im) isto dijete priređivati (već!) za desetak godina.
Star čovjek u sve vjeruje, sredovječan čovjek u sve sumnja, a mlad - sve zna
O.Wilde
Ako već jeste u situaciji da se žderete zbog tih i sličnih stvari, znači da se vašim mukama ipak nazire kraj. Pročitajte to sa smiješkom, dopunite popis, čak. Analizirajte ga. Što je to što je zapravo vaš problem? Na što možete utjecati, a što je izvan vaše kontrole? Budite pošteni. Razgovarajte, razgovarajte, razgovarajte. (Pazi, ne piše urlajte, prigovarajte, omalovažavajte!) Imajte na umu: dosad ste sijali i zalijevali - pravila, uputstva, norme, vrijednosti. Sad se samo možete nadati i Boga moliti da se sve to negdje i primilo. Imate li povjerenja u svoj dosadašnji odgoj, imajte povjerenja i u dijete; uz ljubav, to je najviše što mu treba.
:)Dakle, glede spomenutog popisa:
Izuzetno duhovito, zabavno, pomalo ironično i beskrajno - ljudski. Svakako pročitajte, kupite ako možete, preporučite i poklonite. Kada je u pitanju ova knjiga ne možete pogriješiti.
Dr. Majda Rijavec, psiholog
Mnogi znanstvenici se plaše da će djelovati nekompetentno ako se služe jednostavnim i svima razumljivim rječnikom. Upotreba gomile stranih riječi za općepoznate pojmove i životne situacije čini dobar dio priručnika za svakodnevne probleme nepristupačnim običnom konzumentu svakodnevnog života. Prepoznati pojave iz svoje okoline, shvatiti ih, vidjeti što stručnjaci preporučuju za njihovo rješavanje, a pritom se i slatko nasmijati, zvuči nemoguće. Ova knjiga dokazuje da je to ipak moguće.
Višnja Grozdanić, prof.
Ranije ili prekasno, shvatit će muškarac - u životu tri kuta drže žene. Kako iz svog jednokutnog zurišta, svojim jednokutno odgojenim umom, a za osobno dobro, sagledati tu složenost? Nagovještaj spoznaje je u ovoj knjizi, knjizi za muškarce.
Dr. Goran Hudec, dipl. ing. el.
Olakšavajuće je znati da nismo jedini, da su i drugi prolazili kroz emocionalne vrtloge (čak oluje) s vlastitom djecom, partnerima i drugima, isplivavajući na površinu s kojom iluzijom manje, ali zato s očvrslom hrskavicom i kojom bodljom više - za svaki slučaj. Žena drži tri kuta u kući , veli poslovica. U slučaju ove knjige, njezina autorica drži čvrsto i konce logike i stručnosti i tečnog, čitkog, konciznog izlaganja građe.
Božica Jelušić, književnica
Sa završenom psihologijom i pedagogijom, s doktoratom, s bibliografijom od preko pedeset znanstvenih i stručnih radova i s više od 200 stručno-popularnih članaka, dakle sa spisateljskim iskustvom, a oboružana lucidnošću i humorom, autorica se nije ustručavala o psihologiji pisati u ilustriranim časopisima. Dio ovdje okupljenih tekstova napisan je za Milu , a tekstovi bi svojom kvalitetom mogli izdržati bilo kakvu žurnalističku provjeru jer se radi o kratkom, jasnom, duhovitom i elaboriranom materijalu.
Siniša Kekez, Slobodna Dalmacija
Zapisi iz tri ženska kuta - Sedam preduvjeta | Muška, ženska i muško-ženska prijateljstva
Humor u vrijeme korone, potresa i dr. sr.
2020. godina jedna je od onih koje nitko nije tražio, a svima je trebala.
Cijena: 69,99 kn
Ljubav i popratne pojave Sve što ste željeli znati, a drugi su se usudili pitati
Cijena: 60,00kn